Podružna cerkev sv. Ane na Vrhah

Pisni viri pripovedujejo, da naj bi to svetišče zgradili v 16. stoletju. A grb celjskih grofov nad glavnim pročeljem ter gotski stavbni členi kažejo na to, da je bila cerkev pozidana pred izumrtjem celjskih grofov leta 1456.

folder

Cerkev so večkrat prenavljali, temeljito predelavo pa je doživela že v drugi četrtini 18. stoletja. V 19. stoletju so zopet močno posegli v notranjščino: z novo opremo in slikarijami so najbrž uničili ali zakrili veliko starejšega umetnostnega bogastva. Pustili pa so najdragocenejše: glavni oltar iz leta 1651. V treh nadstropjih se skriva pravo razkošje baročnega rezbarstva. V tronu kraljuje kip sv. Ane Samotretje (sv. Ana, Marija in Jezus). Ta je mlajši kakor druge podobe na oltarju, ki predstavljajo Marijino sorodstvo. V ljudskem izročilu in iz napisa za tabernakljem na oltarju izvemo, da so oltar pripeljali iz Petrovč, kjer so izdelali novega, starega pa so prodali. Cvetoča Marijina božja pot si je lahko privoščila novo naročilo pri takrat priljubljenem rezbarju, stari oltar pa so prodali na Teharje. Cerkev predstavlja veliko umetnostno bogastvo, zato si prizadevamo, da bi le-to s temeljito obnovo ohranili. Po obnovljeni zunanjosti (v zadnjem času je bila obnovljena streha) sedaj obnavljamo notranjost, da bi cerkev zasijala v svoji prvotni lepoti. Bogoslužje v cerkvi sv. Ane je nekajkrat na leto, še zlasti pas se radi zberemo v njej ob slovesnejših bogoslužjih, ki jih obhajamo na lepo nedeljo in ob praznovanju goda sv. Ane, ko se pridružijo domačim vernikom na romarskih shodih verniki iz bližnjih in tudi iz oddaljenih župnij.