25.01.2025

Oznanila za nedeljo Svetega pismo za župnijo Teharje in za župnijo sv. Lovrenc

.

SVETE MAŠE NA TEHARJAH 

3. NEDELJA (b. b.) MED LETOM

 Nedelja,

26. 1. 2025

ob 9.00 za + Josipa Cvek, starše Cvek in Ivanjko, Stanka in Danija

Angela Merici, redovnica

Poned., 27. 1.

ob 7.00  za + po molitvenih spominih Teharje 1

* Gajšek za + Nežo Gajšek

Tomaž Akvinski, c. uč.

Torek, 28. 1.

ob 18.00 za + Janeza Novaka, osmina

Valerij, škof

Sreda, 29. 1.

ob 7.00 za + Jožeta Herman, starše, brate in sestre

Hijacinta,

tretjerednica

Četrtek, 30. 1.

ob 18.00 za + Karolino Vodenik

* Gajšek za + Karolino Pušnik

Janez Bosko, ustanovitelj salezijancev

Petek, 31. 1.

ob 7.00 za + Marijo Ravnak

* Gajšek za + Marijo Hrastnik

Brigita Irska

Sobota, 1. 2.

ob 18.00 za + Pavlo in Vinka Guček

Jezusovo darovanje - svečnica

 Nedelja,

2. 2. 2025

ob 9.00 za + Rafka Rezarja, starše, sestro in brate

SVETE MAŠE V KOMPOLAH 

3. NEDELJA (b. b.) MED LETOM

 Nedelja,

26. 1. 2025

ob 10.00 za + Jožefa Stojana

Tomaž Akvinski, c. uč.

Torek, 28. 1.

ob 18.00 za + Marijo Kroflič

Brigita Irska

Sobota, 1. 2.

ob 9.00 za + Ivan Urleb

Jezusovo darovanje - svečnica

 Nedelja,

2. 2. 2025

ob 10.00 za + Julijana in Jože Petelinšek

Svete maše od ponedeljka do petka so v Martinovi dvorani, nad cerkvijo poleg župnišča.

G. Stanko Gajšek mašuje po vaših namenih doma, vi pa se sv. maše udeležite na Teharjah.

Iz svetega Pisma: Pripognili so se ter poklonili Gospodu z obrazom do zemlje. Brali so iz knjige Božje postave po odstavkih in razlagali pomen, da so mogli razumeti, kar so brali. Tedaj so upravnik Nehemíja, duhovnik ter pismouk Ezra in leviti, ki so poučevali ljudstvo, rekli vsemu ljudstvu: »Ta dan je svet Gospodu, vašemu Bogu. Ne žalujte in ne jokajte!« Vse ljudstvo je namreč jokalo, ko so slišali besede postave.

Za nasmeh: GREDICA. Boris gre z očetom mimo parlamenta in hoče vedeti: »Ati, zakaj je okoli te stavbe širok pas travnika?« - »Da ne žvenketa tako glasno, ko mečejo denar skozi okno!«

 

OSTALA OZNANILA ZA TEDEN OD 26. 1. DO 2. 2. 2025

Današnja nedelja in teden pred nami je posvečena Besedi, božji besedi, ki nas nagovarja po Svetem pismu. »Vse Pismo je navdihnjeno od Boga in koristno za poučevanje, svarjenje, za poboljševanje in vzgojo v pravičnosti, da bi bil Božji človek popoln in pripravljen za vsako dobro delo.« Že nekaj let poteka »svetopisemski maraton«, zdržno branje Svetega pisma v župnijah ali po spletu. Tudi naša župnija se pridružuje branju. Lepo vas vabim k branju in poslušanju danes, v nedeljo od 16.00 do 19.00 v župnijsko Martinovo dvorano na Teharje. Tokrat bomo brali Mojzesove knjige (1-5 Mz).

 

Nadaljujemo Svetopisemsko skupino – ob ponedeljkih ob 19.00. Lepo vabljenik sodelovanju.

 

Sodelovanje in povezanost staršev veroučencev z njihovimi kateheti in župnikom je temeljnega pomena, da spoznavanje vere in vključevanje v občestvo Cerkve lahko pusti sledove v duši in jih bogati z božjo milostjo. V letu priprave na 1. sveto obhajilo in sveto birmo se sicer večkrat srečamo, v ostalih letih verske vzgoje pa se ta stik rad izgubi.

Zato tokrat lepo vabim tudi starše ostalih letnikov na srečanje: najprej bomo v Martinovi dvorani (pod veroučnimi učilnicami na Teharjah) skupaj prisluhnili in se lahko pogovarjali z dr. Francem Zorcem, ki je v slovenski Cerkvi odgovoren za verouk, nato pa se boste starši srečali s katehistinjo, ki letos uči vašega otroka pri verouku: 1. in 2. razred gospa Alenka, 4. in 5. razred gospa Karolina, 6., 7. in 8. razred pa s. Josipa. Skupaj s katehistinjami vas lepo vabim na srečanje in upam, da si boste vzeli čas za srečanje, saj si ga mi vsak teden vzamemo za vaše otroke. Sestanek bo v sredo, 29. 1., ob 17.30.

V nedeljo je Svečnica - praznik Gospodovega darovanja v templju, 40 dni po božiču. Pri maši bomo blagoslovili sveče. Lahko jih dobite tudi v cerkvi.

Celo v nemirnih časih, v katerih danes živimo, nas skrivnost učlovečenja spominja, da nam Bog vedno prihaja naproti in je Bog z nami; on včasih prihaja po zaprašenih cestah našega življenja, sprejema naše silno domotožje po ljubezni in sreči ter nas kliče k veselju.

Od začetka Jezusovega poslanstva, ko je po dneh molitve in boja v puščavi obiskal svojo sinagogo v Nazaretu, so pri njem bili prisotni: poslušanje, razločevanje in življenje.

Bog prihaja tiho in diskretno, ne da bi nam jemal našo svobodo. Tako se lahko zgodi, da njegov glas zadušijo mnoge skrbi in opravki, ki zaposlujejo naše misli in srce.

Prav je torej, da se razpoložimo za globoko poslušanje njegove Besede in življenja, da smo pozorni tudi na podrobnosti našega vsakdanjika, da se naučimo brati dogodke v luči vere in ohranjamo odprtost za presenečenja Duha. … in seveda, da ne pozabimo tudi mi (kakor Jezus v shodnico) vsaj na Gospodov dan stopiti v cerkev. Tam nas Duh lahko še lažje nagovori.                                                                                                                                                                                                                          Po: E. Mozetič

Nekaj zanimivosti o Svetem pismu - zapisani Božji besedi

Sveto pismo (SP) je prevedeno v več kot 3380 jezikov. Prevodi so pomagali pri soustvarjanju narodnih jezikov. Tudi slovenščina se je začela razvijati z Dalmatinovim prevodom Biblije (1584). Septuaginta je prvi grški prevod SP Stare zaveze (SZ), ki je nastal v 3. in 2. stol. pred. Kr., v starodavnem egipčanskem mestu Aleksandrija. Prevod je dobil ime po sedemdesetih prevajalcih. Vulgata (lat. splošno razširjena, sprejeta) je latinski prevod SP z začetka 5. stoletja, v večini delo svetega Hieronima. Nastala je na pobudo papeža Damaza, da bi Cerkev imela zanesljiv in homogen latinski prevod. Splošno veljavo pa je Vulgati zagotovil cesar Karel Veliki leta 800. Jurij Dalmatin velja za prvega slovenskega prevajalca Biblije. Njegov protestantski prevod SP je izšel leta 1548. Potrebnih je bilo več kot dvesto let, da je izšla katoliška izdaja SP, imenovana Japljeva Biblija, ki je izhajala med letoma 1783–1802.  Poseben pomen ima Mariborski prevod SP (1959–1961),  saj gre za prvi prevod SZ knjig iz hebrejščine v slovenščino, medtem ko je celotna NZ prevedena iz grškega izvirnika.  Leta 1996 je izšel Standardni prevod SP, ki je dosledno preveden po izvirniku. V lanskem letu pa najnovejša katoliška izdaja.                            Po: U. Flisar

 

Sveti oče papež Frančišek je razglasil redno sveto leto 2025 z naslovom Romarji upanja. Vabi, naj prinašamo upanja tja, kjer so ga izgubili. Sveto leto je čas upanja. Vabi nas, da odkrijemo veselje ob srečanju z Gospodom, kliče nas k duhovni prenovi in nas zaposli s preobrazbo sveta, da bo to leto zares postalo čas jubileja.

Napisal je dokument (bulo) z naslovom UPANJE NE OSRAMOTI. Navajam nekaj misli: 

Prav Sveti Duh je tisti, ki s svojo trajno navzočnostjo na poti Cerkve izžareva v vernih luč upanja. Ohranja jo prižgano kot baklo, ki nikoli ne ugasne, zato da bi dajala oporo in moč našemu življenju. Krščansko upanje namreč ne vara in ne razočara, ker je utemeljeno na gotovosti, da nas nič in nihče nikoli ne more ločiti od Božje ljubezni: »Kdo nas bo ločil od Kristusove ljubezni? Mar stiska ali nadloga, preganjanje ali lakota, nagota ali nevarnost ali meč? /…/ Toda v vseh teh preizkušnjah zmagujemo po njem, ki nas je vzljubil. Kajti prepričan sem: ne smrt ne življenje, ne angeli ne poglavarstva, ne sedanjost ne prihodnost, ne moči, ne visokost, ne globokost ne kakršna koli druga stvar nas ne bo mogla ločiti od Božje ljubezni v Kristusu Jezusu, našem Gospodu« (Rim 8,35.37-39). Zato to upanje v težavah ne usahne. Utemeljeno je na veri in se hrani z ljubeznijo ter nam tako omogoča, da hodimo po poti življenja. Sveti Avguštin v zvezi s tem piše: »Kakršen koli je naš način življenja, v nobenem ni mogoče živeti brez teh treh nagnjenj duše: vere, upanja, ljubezni.«

4. Sv. Pavel je zelo realističen. Ve, da življenje sestavljajo trenutki veselja in bolečine, da je tedaj, ko se težave kopičijo in se zdi, da se bo zaradi trpljenja upanje zrušilo, ljubezen na preizkušnji. In vendar piše: »Pa ne samo to, ampak se celo ponašamo s stiskami, saj vemo, da stiska rodi potrpljenje, potrpljenje preizkušenost, preizkušenost upanje« (Rim 5,3-4).

 

Svetopisemski »mini maraton«: nedelja, 26. 1. od 16.00-19.00, Martinova dvorana, Teharje.

Skupni sestanek za starše veroučencev: sreda, 29. 1. ob 17.30 - Martinova dvorana na Teharjah.

Obhajanje zakonskih jubilejev: 9. 2. ob 15.00 sv. maša (Teharje), nato druženje v dvorani.

Dobrodošli v župnijski pisarni. Najdete me lahko na Teharjah vsak dan po sveti maši ali na telefon. Krst otroka: Vabim starša, da se kmalu po otrokovem rojstvu osebno oglasita v župnišču, da se dogovorimo o izbiri botra, datumu krsta in pripravi. Za prvega otroka je priprava v Domu Sv. Jožef.

Poroka: sveti zakon je zakrament, s katerim zaročenca povabita Boga v svojo skupnost. Tečaj priprave na zakon poteka v Domu sv. Jožef v Celju. Poglejte na https://www.jozef.si/.

Duhovna oskrba bolnikov: za bolnišnico Celje in Vojnik skrbi duhovnik g. Vlado Bizant, tel. 041 282 908, ali sporočite po e-pošti na naslov: vlado.bizant@jozef.si, lahko pa se obrnete tudi na domačega duhovnika. V nujnih primerih lahko kadarkoli. Na željo svojcev v bolnišnici in v domu ostarelih omogočijo obisk duhovnika pri bolniku.

Pogreb: ob smrti najbližjih vam želimo stati ob strani in krščansko pospremiti rajne k večnemu počitku. Pokličite me po telefonu, da se dogovorimo za srečanje v župnijski pisarni.

Krašenje cerkve: Teharje: Jan.: Slance in Sp. Vrhe; Feb.: Teharje; Mar.: Štore - Lipa.

Kompole: Jan.: Laška vas; Feb.: Prožinska vas; Mar.: Kompole.

Izdal: Župnijski urad, Teharje 27; 3221 Teharje. Odgovarja: Miha Herman, župnik; tel.:03/542-10-04; ali 041/601-713; e-pošta: miha.herman@rkc.si.; www.zupnija-teharje.si; FB Župnija Teharje.