Zadnje objave
- Preskoci ta meni
- Oznanila za 5. Postno - Tiho -nedeljo za župnijo Teharje in za župnijo sv. Lovrenc
- Duhovna misel za 5. postno - tiho - nedeljo
- Križev pot za spravo
- Oznanila za 4. Postno nedeljo za župnijo Teharje in za župnijo sv. Lovrenc
- Duhovna misel za 4. postno nedeljo
- Oznanila za 3. Postno nedeljo za župnijo Teharje in za župnijo sv. Lovrenc
- Duhovna misel za 3. postno nedeljo
- Oznanila za 2. Postno nedeljo za župnijo Teharje in za župnijo sv. Lovrenc
- Duhovna misel za 2. postno nedeljo
- Oznanila za 1. Postno nedeljo za župnijo Teharje in za župnijo sv. Lovrenc
- Duhovna misel za 1. postno nedeljo
- Oznanila za 8. Nedeljo med letom za župnijo Teharje in za župnijo sv. Lovrenc
- Duhovna misel za 8. nedeljo med letom
- Oznanila za 7. Nedeljo med letom za župnijo Teharje in za župnijo sv. Lovrenc
- Duhovna misel za 7. nedeljo med letom
Oznanila za 5. Postno - Tiho -nedeljo za župnijo Teharje in za župnijo sv. Lovrenc
SVETE MAŠE NA TEHARJAH |
||
5. POSTNA NEDELJA |
Nedelja, 6. 4. 2025 |
ob 9.00 za + Štefana Šuhla, osmina ob 15.00 križev pot od Grobišča do sv. Ane |
Aleksander, mučenec |
Ponedelj., 7. 4. |
ob 7.00 za žive in rajne farane * Gajšek za + Jožefa Stojana |
Dionizij, škof |
Torek, 8. 4. |
ob 19.00 za + Petra Pavića, starše Mirko in Vlada |
Hugo, škof |
Sreda, 9. 4. |
ob 7.00 za + Franca in Silvo Kroflič |
Domen, škof, mučenec |
Četrtek, 10. 4. |
ob 19.00 za + starše Ulaga, Justiko, Petra; Miciko in Mihija ter rajne Kukovičeve * Gajšek za + Franca Mastnaka |
+ Biserka Galgani, devica |
Petek,11. 4. |
ob 19.00 za + Pavlo in Vinka Guček * Gajšek za + Angelo in Stanislava Kojnik |
Julij, papež |
Sobota, 12. 4. |
ob 19.00 za + Ano in Stanka Žalar |
6. POSTNA NEDELJA - CVETNA |
Nedelja, 13. 4. 2025 |
ob 9.00 blagoslov zelenja; za + Mirka Jezovška in starše |
SVETE MAŠE V KOMPOLAH |
||
5. POSTNA NEDELJA |
Nedelja, 6. 4. 2025 |
ob 10.00 za + Henrika in Angelo Krajnc; rodbino Krajnc in Horvat |
Dionizij, škof |
Torek, 8. 4. |
ob 19.00 za + Žanija Vengusta |
Julij, papež |
Sobota, 12. 4. |
ob 9.00 za + Natašo, Zofijo in Antona Oberžan in rodb. |
6. POSTNA NEDELJA - CVETNA |
Nedelja, 13. 4. 2025 |
ob 10.00 za + Jurija Roma |
G. Stanko Gajšek mašuje po vaših namenih doma, vi pa se sv. maše udeležite na Teharjah. Umrl je Frančišek Kroflič, Pečovje 3a, Štore. Pogreb bo v torek ob 11.00. Bog mu daj večni mir. Iz Svetega pisma: Bratje in sestre, za izgubo imam vse zaradi vzvišenosti spoznanja Kristusa Jezusa, mojega Gospoda. Zaradi njega sem zavrgel vse in imam vse za smeti, da bi si prislužil Kristusa in zažível v njem. (Flp 3.8) Za nasmeh: GARAŽA: Mož vpraša ženo: »Si zapeljala avto v garažo?« žena: »No ja, večji del sem, ampak...« |
OSTALA OZNANILA ZA TEDEN OD 6. DO 13. 4. 2025
Obletnice nam vzbujajo lepe ali pa tudi žalostne spomine. Letos mineva 80 let od konca 2. svetovne vojne in od vzpostavitve koncentracijskega taborišča Teharje v Bukovžlaku. Dogajalo se je silno trpljenje tam zaprtih po končani vojni in večina od več kot 5.000 jetnikov je bila umorjena brez sodbe. To je breme, ki še vedno teži naš narod in našo preteklost. V svetem letu se tega spominjamo v krščanskem upanju in v želji za spravo in umiritev žalostne razdeljenosti, ki se vleče že 80 let. Vsako leto imamo na tiho nedeljo križev pot od Grobišča Teharje v Bukovžlaku do cerkve svete Ane. Letos v duhu svetega leta še posebej vabim h križevemu potu za spravo danes, v nedeljo, 6. 4.. Začetek je ob 15.00 pri vhodu v spominski par (Grobišče Teharje) v Bukovžlaku. Kristus je trpel za vse, za leve in desne, za partizane in domobrance, za ubite na Teharjah, na Frankolovem, v Dachau… Molimo za spravo živih in večni mir vseh rajnih. Vaša prisotnost je znamenje sočutja do vseh žrtev nasilja med vojno in po njej ter hkrati želje za pomiritev in boljše odnose v domovini.
Pred veliko nočjo tudi letos vabim k duhovni obnovi. Letošnji gost bo duhovnik Jože Andolšek, ki deluje v Celovcu in ogromno dela za revne v Afriških deželah. To bo lepa priložnost da spoznamo razmere drugod in se duhovno pripravljamo na praznik Gospodovega trpljenja in vstajenja. Med mašo bo na razpolago za spoved. Lepo vas torej vse vabim v petek, 11. 4., ob 18.00 v Martinovo dvorano in nato v cerkev.
Priložnost za spoved je danes med sv. mašo in med tednom pred mašo. Z otroci od 4. do 8. razreda in birmanci, ki niso bili na duhovnih vajah, bomo imeli spoved v času verouka, kdor pa ne bo mogel priti, naj pride pol ure pred večerno mašo v torek, četrtek ali v soboto.
Radijski misijon:v tem tednu bo na Radio Ognjišče potekal misijon: vsak dan bomo lahko dvakrat prisluhnili našim škofom, ko bodo razlagali Veroizpoved, ki so jo točno pred 1700 leti sprejeli za vso Cerkev.
Na razpolago so že oljčne vejice. Lahko jih dobite že danes ali še prihodnjo nedeljo, če še bodo. Že nekaj let na cvetno soboto izdelujejo lepe butare v župnišču v Kompolah. Zato vabim veroučence in druge otroke ali odrasle, da ob pomoči mentorjev izdelate svoje butare. To je tudi lep narodni običaj in to z veseljem vzpodbujam. Torej v soboto, 12. 4., ob 10.00 v Kompolah.
V tem tednu bi rad obiskal bolnike. Omogočite starejšim in bolnim prejem zakramenta za veliko noč. To je krščanska dolžnost in dar za njih. Prosim, sporočite mi, koga in kdaj. Za bolne in starejše smo pripravili tudi voščilnice za veliko noč. Lepo prosim sodelavce, da bi jih tudi fizično obiskali, saj je to veliko dobro delo in duhovna obogatitev.
Srečala sta se neka ženska in Jezus. Ona, prešuštnica in po postavi obsojena na kamnanje; in on, ki je s svojim oznanilom popolno samodarovanje, ki ga bo pripeljalo na križ. Pred nas postavljata dejstvo, da v središču ni postava in zakonska pravičnost, ampak Božja ljubezen, ki zna brati v srce vsakega človeka; ljubezen mora imeti prvo mesto pred vsem. V tej evangeljski pripovedi se ne srečata na abstrakten način greh in sodba, ampak grešnica in Odrešenik. Jezus je to ženo pogledal v oči in prebral v njenem srcu: tam je našel hrepenenje po razumljenosti, odpuščanju in svobodi. Bedo greha je odelo usmiljenje ljubezni. Tistim, ki so jo hoteli soditi in obsoditi na smrt, Jezus odgovarja z dolgim molkom, ki hoče prebuditi Božji glas v vesti, tako pri ženi kot pri njenih tožnikih. Ti so spustili kamne iz rok in odšli drug za drugim. In po tem molku Jezus reče: »Tudi jaz te ne obsojam; pojdi in odslej ne greši več!«. Tako ji pomaga, da pogleda v prihodnost z upanjem in da je sposobna na novo začeti svoje življenje… (Papež Frančišek)
Sveti oče papež Frančišek je razglasil redno sveto leto 2025 z naslovom Romarji upanja. Vabi, naj prinašamo upanja tja, kjer so ga izgubili. Sveto leto je čas upanja. Vabi nas, da odkrijemo veselje ob srečanju z Gospodom, kliče nas k duhovni prenovi in nas zaposli s preobrazbo sveta, da bo to leto zares postalo čas jubileja.
Napisal je dokument (bulo) z naslovom UPANJE NE OSRAMOTI. Navajam nekaj misli:
Pozivi k upanju;
16. Kot odmev starodavnih besed prerokov nas sveto leto spominja, da dobrine zemlje niso namenjene peščici privilegiranih, ampak vsem. Nujno je, da bogati postanejo velikodušni in prepoznajo obličja svojih bratov v stiski. Posebej mislim na tiste, ki jim primanjkuje vode in hrane: lakota je pohujšanje, globoka rana na telesu človeštva, ki od nas zahteva, da si izprašamo vest. Ponavljam poziv, da »z denarjem, ki gre za orožje in druge vojaške stroške, ustanovimo svetovni sklad za dokončno resnično odpravo lakote in za razvoj najrevnejših držav, da se njihovi prebivalci ne bi zatekali k nasilnim ali dvomljivim rešitvam in ne bi bili prisiljeni zapuščati svojih držav, temveč bi se trudili za človeka vredno življenje«.8
Ob svetem letu želim iz globine srca izreči še eno povabilo, namenjeno narodom, ki živijo v blagostanju, in sicer da bi prepoznali težo mnogih sprejetih izbir in se odločili, da odpišejo dolgove državam, ki jih nikoli ne bi mogle poravnati. Prej kot za velikodušnost gre za vprašanje pravičnosti, ki ga je danes še zaostrila nova oblika neenakosti, ki smo se je začeli zavedati: »Predvsem med Severom in Jugom v resnici ostaja 'ekološki dolg', povezan s komercialnimi nesorazmerji. To ima posledice na ekološkem področju, pa tudi v pretirani uporabi naravnih virov, kar so v preteklosti počele nekatere države.«9 Kot uči Sveto pismo, zemlja pripada Bogu, mi vsi pa na njej prebivamo kot »tujci in priseljenci« (3 Mz 25,23). Če hočemo v resnici v svetu pripraviti pot miru, si prizadevajmo za odpravo starih vzrokov za krivice, odpis krivičnih in nepoplačljivih dolgov, nasitimo lačne.
NAPOVEDI IN INFORMACIJE
10.00. Velika noč: 20. 4.: Teharje: procesija in sv. maša ob 6.30 in ob 10.00; Kompole: procesija in maša ob 7.00, maša ob 10.00; Birma: 11. 5.; Prvo obhajilo: 1. 6.; Oratorij: od 1. - 4. 7..
Dobrodošli v župnijski pisarni. Najdete me lahko na Teharjah vsak dan po sveti maši ali na telefon. Krst otroka: Vabim starša, da se kmalu po otrokovem rojstvu osebno oglasita v župnišču, da se dogovorimo o izbiri botra, datumu krsta in pripravi. Za prvega otroka je priprava v Domu Sv. Jožef.
Poroka: sveti zakon je zakrament, s katerim zaročenca povabita Boga v svojo skupnost. Tečaj priprave na zakon poteka v Domu sv. Jožef v Celju. Poglejte na https://www.jozef.si/.
Duhovna oskrba bolnikov: za bolnišnico Celje in Vojnik skrbi duhovnik g. Vlado Bizant, tel. 041 282 908, ali sporočite po e-pošti na naslov: vlado.bizant@jozef.si, lahko pa se obrnete tudi na domačega duhovnika. V nujnih primerih lahko kadarkoli. Na željo svojcev v bolnišnici in v domu ostarelih omogočijo obisk duhovnika pri bolniku.
Pogreb: ob smrti najbližjih vam želimo stati ob strani in krščansko pospremiti rajne k večnemu počitku. Pokličite me po telefonu, da se dogovorimo za srečanje v župnijski pisarni.
Krašenje cerkve: Teharje: marec: Štore-Lipa; april: Bukovžlak; maj: Pečovje.
Kompole: marec: Kompole; april: Ogorevc in Draga; maj: Šentjanž.
Izdal: Župnijski urad, Teharje 27; 3221 Teharje. Odgovarja: Miha Herman, župnik; tel.:03/542-10-04; ali 041/601-713; e-pošta: miha.herman@rkc.si.; www.zupnija-teharje.si; FB Župnija Teharje.